Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

آخرین اخبار

حرکات اصلاحی
ارسال گزارش
خبرنگار افتخاری

ProJoom Multi Rotator: No banners detected!

تکمیل حلقه لجستیک کلید توسعه تجارت

دوشنبه, 08 مرداد 1397 ساعت 18:03 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

یک صادرکننده گفت: نبود حمل یکسره میان ایران و عراق یکی از چالش‌های اصلی بازرگانان است، بنابراین تکمیل حلقه لجستیک می‌تواند نقش بسیاری در توسعه تجارت بین دو کشور ایفا کند.

محمود نیلی صادرکننده بازار عراق در گفت‌وگو با تهران-خبرنگارآسیب نیوز درباره وضعیت بازار هدف عراق و همچنین راهکارهای ارتقای سهم کشور از این بازار مصرفی، اظهار کرد: صادرکنندگان ما متأسفانه نگاهی محدود و بسته به بازار داخلی دارند در حالی که بسیاری از بازارهای هدف ما می‌توانند نقش ترانزیتی برایمان داشته باشند و از طریق یک بازار هدف به کشورهای مجاور هم دسترسی یابند.

نیلی تأکید کرد: بازار عراق یکی از بازارهای اصلی برای کشورمان محسوب می‌شود، بنابراین نیاز به یک نگاه حرفه‌ای به ظرفیت‌های موجود در آن احساس می‌شود اما اکنون بیشتر فعالان مذکور به تولید محصولی با حداقل قیمت و بدون بسته‌بندی مناسب بسنده می‌کنند. این صادرکنندگان اجناس خود را به نخستین مشتری مرزی می‌فروشند و این سهل‌انگاری‌ها موجب از بین رفتن موقعیت‌ها و همچنین بدنامی برند ایرانی می‌شود.

وی ادامه داد: فقدان تعهدکاری برخی بازرگانان و صادرکنندگان سبب شده تا ضمن مذاکره‌های دیپلماسی بسیار، باز هم قادر به حفظ جایگاهی مناسب برای محصولات داخلی و جذب بازار نشویم.

این فعال اقتصادی افزود: اگر بازرگانان خواهان جذب مشتری ثابت برای محصولات ارسالی خود هستند باید نسبت به سلیقه مشتریان، بازاریابی، ارتقای کیفیت محصولات، بسته‌بندی آن و غیره اهمیت ویژه ای قائل شوند و سعی در ایجاد تمایز نسبت به رقبای خود کنند.

نیلی تصریح کرد: دولتمردان و حتی برخی شرکت‌های بازرگانی به آمار صادرات برخی از کالاهای خوراکی دلخوش هستند در حالی که در مورد کالاهای مصرفی محل عرضه بسیار حائز اهمیت است. اینگونه سهل‌انگاری‌ها به علت نبود نگاه حرفه‌ای و دانش کافی به بار می‌آید.

وی گفت: متأسفانه اکنون حمل یکسره و مستقیم به بازار عراق نداریم و این مشکل کارهای ما را در بخش هزینه و آسیب دیدگی اجناس دچار چالش می‌کند در واقع نبود حمل یکسره باعث می شود تا بازرگانان متحمل هزینه‌های مضاعف شوند.

این صادرکننده بیان کرد: نبود حمل یکسره موجب معطلی اجناس در پشت مرزها می‌شود که گاهی هزینه زیادی برای بازرگان به همراه دارد چرا که ماندن محموله در پشت سد و موانع موجب هدررفت زمان، ورشکستگی تولیدکنندگان، ضرب دیدگی محموله و غیره می‌شود. وجود برخی از محدودیت‌های فعلی، بازخوردهای منفی و آسیب‌های بسیاری را برای بازرگانان به همراه دارد.

نیلی افزود: در انتقال اجناس از خودروی ایرانی به وسایل نقلیه عراقی مشکلات و درگیری‌هایی به وجود می‌آید که این امر به خودی خود دشواری‌های بسیاری را در صادرات به وجود می‌آورد.

وی اذعان کرد: ارائه تسهیلات مناسب برای عبور از مرزها تا حدودی فراهم شده است اما این امر نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای حمل یکسره باشد. راه اندازی مسیری جدید و مستقیم می‌تواند تحول چشمگیری در حفظ بازار ایجاد کند.

این فعال اقتصادی معتقد است: گاهی اوقات پشت مرزها با ازدحام وسایل نقلیه‌ای همچون کامیون‌های دارای محموله‌های گوناگون روبه‌رو می‌شویم که در این حالت توازن حمل‌ونقل در مسیرها برهم زده می‌شود.

وی افزود: اگر حمل یکسره وجود داشته باشد صادرکنندگان دیگر دغدغه‌ای برای به سلامت رساندن کالاهای خود ندارند و در این حالت کالا  می‌تواند معرف خوبی برای نشان تجاری خود و بازاریابی برای فروش بهتر باشد.

این صادرکننده تأکید کرد: در کنار نیاز به بازاریاب و رایزن‌های خبره برای بازار هدف، به حفظ سلامت و کیفیت اجناس برای معرفی برند ایرانی نیاز داریم.

نیلی توضیح داد: اکنون مصرف‌ کننده عراقی بار و محصولات را با آسیب دیدگی تحویل می‌گیرد و نمی‌داند که این زیان ناشی از چه چیزی است و در نهایت کالای ایرانی را بی‌کیفیت و خارج از رده فروش می‌بیند.

وی گفت: حلقه لجستیک نقش بسیاری در توسعه تجارت ایفا می‌کند بویژه در مورد بازار عراق که مزیت بسیاری در تجارت با ایران دارد.

این فعال اقتصادی افزود: وزارت اقتصاد رایزنی‌هایی در اینباره انجام داده است اما تاکنون شاهد نتیجه‌ قطعی و ملموسی نشده‌ایم. برای ایجاد این دستاورد باید وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، وزارت راه و شهرسازی،‌ وزرات امور اقتصادی و دارایی و برخی مسئولان با یکدیگر همکاری‌ داشته باشند.

نیلی تصریح کرد: ایجاد حمل یکسره در وجهه اقتصادی خود یک بازی برد-برد است چرا که با ایجاد این گونه مسیرها رانندگان عراقی و ایرانی  فرصت فعالیت بیشتری پیدا می‌کنند.

این صادرکننده اضافه کرد: ایجاد تحولات این چنینی به فروش هرچه بیشتر محصولات ایرانی و پیشرفت بازار عراق کمک شایانی می‌کند.

نیلی گفت: ارائه تسهیلات تنها به پرداخت وام و یا مشوق‌های صادراتی خلاصه نمی‌شود، بلکه گاهی اوقات در ایجاد زیرساخت‌ها نهفته است. در واقع مسئولان با ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی می‌توانند اثر بسیاری در تقویت واحدهای تولید، تجارت کشور و در نهایت اقتصاد کلان داشته باشند.

منبع:باشگاه خبر نگاران جوان

انتهای پیام/

 

خواندن 665 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...