Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

وجود ۳۵‌هزار کودک بی‌هویت در استان تهران

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 11:54 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اردیبهشت سالجاری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان وجود ۳۵‌هزار کودک بی‌‌‌هویت در استان تهران، بیان کرد: معضل خرید و فروش کودکان و نوزادان کاهش یافته اما رفع نشده است.

تهران – خبرنگار آسیب نیوز،سلمان خدادادی با بیان اینکه نوزاد معتاد از مادران معتاد و کارتن خواب متولد می‌شوند، اظهار کرد: والدین به‌دلیل فقر و عدم آگاهی به مراقبت‌های پزشکی توجه ندارند و نوزاد معتاد متولد می‌شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس ادامه داد: کودکان در کنار پدر و مادر معتاد؛ معتاد می‌شوند و آسیب‌های زیادی کودکان دارای والدین معتاد را تهدید می‌کند که کودک فروشی یکی از این آسیب‌ها است که حتی دیده شده که مادران به‌دلیل اعتیاد نوزادان خود را در قبال مبلغی اندک پیش از تولد پیش فروش می‌کنند.

او با بیان اینکه سودجویان و مافیای خرید و فروش کودکان و نوزادان از آنها در مسیر تکدی گری و خرید و فروش مواد مخدر استفاده می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه شاهد تکدی‌گری دختران 12 یا 13 هستیم که در آغوش آنها نوزادانی قرار گرفته که مافیا آنها را برای جلب توجه و سوء‌استفاده از احساسات مردم از مادران معتاد خریداری و در این مسیر استفاده می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم عنوان کرد: متاسفانه نگاه دولت به آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم بسیار کمرنگ بود، اما مجلس 31 ماده به مواد برنامه ششم تنها در حوزه آسیب‌های اجتماعی اضافه کرد که یکی از جدول‌ها شماره چهار است که در آن آسیب‌های اجتماعی تشریح شده و به دولت تکلیف شده تا آخر برنامه ششم اقداماتی برای کنترل آسیب‌ها انجام دهد. خدادادی اظهار کرد: یکی از تکالیف دولت این است که کودکان کار در معرض آسیب را ساماندهی کند.

تولد ماهانه ۱۰۰ کودک بی‌‌‌هویت در تهران

ماه جاری عضو کمیسیون قضائی مجلس با تاکید بر اینکه بی‌‌‌هویتی می‌تواند عامل ارتکاب جرم و آسیب‌های اجتماعی باشد، بیان کرد: بر اساس آمارها بیش از یک‌میلیون فرد بی‌‌‌هویت در کشور وجود دارد. محمدجواد فتحی اظهار کرد: به‌طور قطع در سراسر کشور به‌ویژه استان‌های مرزی با تولد کودکان بی‌‌‌هویت بیشتری مواجه هستیم.

او با یادآوری ازدواج اتباع بیگانه با زنان ایرانی، ادامه داد: مساله تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه توسط قانونگذار با مشکل مواجه بوده است. بنابراین ادارات ثبت احوال به این افراد شناسنامه نمی‌دهد و منجر به بی‌‌‌هویتی این افراد می‌شود.

او توضیح داد: می‌طلبد با توجه به زمان طولانی اسکان این افراد در ایران تجدیدنظری در قوانین و مقررات کشور نسبت به امر تابعیت صورت گیرد. البته لزومی به اعطای تابعیت به این افراد نیست، بلکه باید برگه‌های هویتی و اقامتی به آنها داده شود که از این طریق شناسایی و دارای هویت شوند و خود را ملزم به رعایت قوانین و مقررات کشور بدانند. فتحی با یادآوری طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت خاطرنشان کرد: دو طرح در کمیسیون های قضائی و اجتماعی مجلس در رابطه با تعیین تکلیف هویت کودکان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی در حال بررسی و رسیدگی هستند.

البته در کمیسیون اجتماعی بررسی شده اما طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت هنوز در نوبت بررسی کمیسیون قضائی قرار داشته و انتظار می‌رود به فوریت در دستور کار قرار گیرد. به گزارش مهر، او ادامه داد: ترافیک طرح‌ها و لوایح در کمیسیون قضائی به گونه ‌ای که اغلب آنها در نوبت بررسی مانده و عملا معلق باقی می‌مانند.

عدم توانایی 90‌درصد خانواده

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم با بیان اینکه 90‌درصد خانواده کودکان کار توان نگهداری از آنها را ندارند، تصریح کرد: اغلب این کودکان ترک تحصیل کرده و برای تامین معیشت خانواده راهی خیابان‌ها، مراکز بازیافت زباله و کوره پزخانه می‌شوند. البته وضعیت کودکان خیابانی بسیار بدتر و فجیع تر از کودکان کار است، زیرا کودکان خیابانی تحت سلطه و سوء استفاده مافیا قرار دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای اولین بار در سال 97 برنامه‌هایی را برای تحت پوشش قرار دادن اغلب خانواده‌هایی که فرزندان آنها (کودکان کار) در معرض اعتیاد قرار دارند در دستور کار قرار داده است. خدادادی ادامه داد: وزارت تعاون، بهزیستی و کمیته امداد اقدامات مناسبی برای حمایت از کودکان کار انجام داده و امورات آنها را پیگیری می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کودکان بی‌‌‌شناسنامه و بی‌‌‌هویت تنها از طریق روابط غیراخلاقی و نامشروع به دنیا نمی‌آیند، بیان کرد: بسیاری از این کودکان پدر و مادر داشته اما از سر فقر و نداری و عدم توانایی در نگهداری سر راه گذاشته می‌شوند. خدادادی افزود: بسیاری از این کودکان توسط خانواده‌ها شناسایی شده و به‌طور مداوم اطلاعاتی از زندگی آنها را کسب می‌کنند.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، ادامه داد: شعبه‌ای در قوه قضائیه پرونده‌هایی تشکیل شده است که والدین برخی از این کودکان مدارکی را برای نگهداری از کودکان ارائه می‌کنند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه کودکان معتاد به‌دلیل نداشتن شناسنامه و اوراق هویتی دفترچه سلامت ندارند و هزینه درمان آنها بالا است، اضافه کرد: به‌صورت جدی می‌طلبد وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاری مناسبی را برای پرداخت هزینه درمان این کودکان داشته باشند. او ادامه داد: کودکان بی‌‌‌هویت به چند دسته تقسیم می‌شوند.

برخی از مادرانی متولد می‌شوند که از سر فقر و نداری کودک خود را سر راه می‌گذارند، برخی دیگر حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و برخی دیگر نیز حاصل کارتن خوابی است که پدرشان مشخص نیست. نماینده مردم ملکان در مجلس دهم با بیان وجود 35‌هزار کودک بی‌‌‌هویت در استان تهران گفت: این تعداد حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی است.

البته مشکل تحصیل این کودکان مورد توجه قرار گرفته اما مشکلات حوزه درمان آنها هنوز حل نشده است و نیاز است دولت، وزارت کشور و وزارت بهداشت برای حمایت از این کودکان باید تمهیدات لازم را اتخاذ کند. به گزارش فارس، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: بی‌‌‌هویتی تنها مختص ایران نیست و این موضوع در اغلب کشورها وجود دارد البته جمهوری اسلامی ایران در حمایت از اتباع توفقیات زیادی دارد.

واکنش استاندار به پیش‌فروش نوزاد در تهران

استاندار تهران بیان کرد: خبرهایی مبنی بر پیش فروش نوزاد در شهر تهران به ما رسیده است، اما این مساله در شورای اجتماعی استانداری بررسی نشده است. به گزارش ایلنا، محمدمقیمی در رابطه با اظهارات اخیر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر پیش‌فروش نوزاد در تهران به‌دلیل وجود مشکلات اقتصادی، عنوان کرد: خبرهایی مبنی بر فروش نوزاد را شنیده‌ایم، اما اینکه شورای اجتماعی استانداری مطالعه‌ای در این مورد انجام داده باشد را نداشته‌ایم، ضمن اینکه بهزیستی متولی این کار است، این اتفاق وجود دارد، اما شورای اجتماعی گزارش و تحقیقی را در این باره انجام نداده است.

 

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

 

 

خواندن 166 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...