Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

احتمال تغییر گسترده جمعیت شهرها در پی افزایش مهاجرت‌ها | مهاجرت به دلیل خشکسالی

یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 21:37 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

وزیر کشور با اشاره به اینکه اخیرا مهاجرت از استان‌ها و شهرهایی که با خشکسالی مواجه هستند بیشتر شده است، گفت: در این صورت باید منتظر تغییر بزرگ در جمعیت شهرها باشیم.

، عبدالرضا رحمانی فضلی تهران – خبرنگار آسیب نیوز : در جلسه شورای اجتماعی کشور اظهار کرد: موضوع جلسه تهران از منظر آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و حاشیه نشینی است. ولی باید مساله تهران را از منظرهای مختلف امنیتی و فرهنگی وسیاسی و اجتماعی بررسی کنیم؛ چرا که همه این جنبه‌ها با یکدیگر پیوستگی دارد.

وی ادامه داد: اگر تهران را از جنبه‌های مختلف بررسی نکنیم نمی‌توانیم در مواقع خاص مانند زلزله آن را مدیریت کنیم و برای مدیریت تهران دو نگاه بلند مدت و کوتاه مدت وجود دارد.

وزیر کشور با بیان اینکه تهران زائیده برنامه ریزی غلطی است که عدم توازن و تعادل در کشور را موجب شده است، گفت: این برنامه‌ریزی غلط مختص به امروز نیست و بیش از ۷۰ سال است که در تهران وجود داشته و متاسفانه تاکنون ادامه پیدا کرده است.

رحمانی فضلی ادامه داد: متاسفانه سرعت آسیب‌های اجتماعی بیش از سرعت کارهایی بوده که ما در این زمینه انجام دادیم اخیرا مهاجرت از استان‌ها و شهرهایی که با خشکسالی مواجعه هستند بیشتر شده و در این صورت باید منتظر تغییر بزرگ در جمعیت شهرها باشیم .

وی با تاکید بر این که باید جلوی عدم تعادل و توازن گرفته شود اظهارکرد: اگر این اتفاق نیفتد نمی‌توانیم به اثرات منفی عدم توازن پاسخ دهیم.

وزیر کشور با بیان اینکه موضوع مواد مخدر و اعتیاد در جلسات مختلف شورای اجتماعی کشور بحث شده است گفت: مسائل و مشکلات مربوط به این نوع از آسیب های اجتماعی مشابه به یکدیگر است. یکی از موارد مهم در این زمینه این است که معتادان بازداشت شده در تهران برای درمان به شهر خود بازگردند تا بار تهران سبک‌تر شود.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به تغییر و اصلاح مراکز بهاران تصریح کرد: این مراکز از زمانی که آغاز به کار کردند کمک زیادی به معتادان متجاهر شد. درخواست من از شهرداری و شورای شهر این است که این مراکز را تجهیز و آماده‌تر کنند. در حال حاضر گنجایش این مراکز۸۰۰۰ نفر است ولی متاسفانه معتادان متجاهر بعد از سه ماه به چرخه اصلی بر می گردند.

• درخواست وزیر کشور از استانداری برای افزایش ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر به ۶ ماه

وی افزود: درخواست من از استانداری تهران این است که ظرفیت نگهداری را افزایش داده و از سه ماه به شش ماه برسانند تا بتوانیم بیشتر روی معتادان متجاهر کار کنیم و جلوی گسترش بیماری را بگیریم.

وزیر کشور در ادامه درباره تکدیگری تاکید کرد: مهاجران خارجی که در سطح شهرهای کشور اقدام به تکدی گری می‌کنند باید بازداشت شده و به کشور خود بازگردند. در حال حاضر مهاجرت از پاکستان و بنگلاش به سمت کشور زیاد شده و اگر برخورد جدی نکنیم نمی‌توانیم این متکدیان خارجی را از کف خیابان‌ها جمع کنیم.

رحمانی فضلی با بیان این که یکی از مسائلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم بافت فرسوده است گفت: بافت فرسوده از دو جنبه کالبدی و اجتماعی قابل بررسی است. در بخش کالبدی آن وزارت راه و شهرسازی و مسکن و همچنین شورای شهر وظایفی بر عهده دارند و دستگاههای مربوطه باید گزارش های خود را ارائه دهند که تاکنون چه میزان بافت فرسوده در کشور بازسازی شده است و در بعد اجتماعی بافت فرسوده نیز دستگاههایی مانند وزارت بهدداشت وظایفی بر عهده دارند تا درمان، آموزش و بهداشت در آن مناطق گسترش پیدا کند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه گزارش جلسات شورای اجتماعی کشور و اقدامات انجام شده خدمت مقام معظم رهبری فرستاده می‌شود، گفت: توقع ایشان فوق‌العاده است و کار فوق‌العاده یعنی ۷۰ تا ۱۰۰ درصد تغییر در اوضاع اجتماعی کشور.

رحمانی فضلی با بیان این که محلاتی مانند هرندی و میدان شوش تبدیل به نماد آسیب‌های اجتماعی شدند، اظهار کرد: باید با همکاری تمام دستگاهها این نمادهای آسیب را پاک کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جلسه امروز شورای اجتماعی کشور اختصاص به آسیب‌های اجتماعی داشت تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف گزارشاتی در این باره ارائه کردند و اولویت حال حاضر شورای اجتماعی کشور مساله اعتیاد و حاشیه نشینی است.

رحمانی فضلی در پایان گفت: گزارشات دستگاه‌های مختلف و روندهای حل معضلات دراین جلسه شورای اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و برای تمام دستگاهها وظایفی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی در نظر گرفته شد که امیدواریم دستگاه‌ها با تمرکز بر مسائل تهران که کلانشهر اصلی است و مهاجرت به آن بیشتر است بتوانند با سرعت بیشتری مسائل آسیب‌های اجتماعی در تهران را پیگیری کنند.

 

خواندن 170 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...