Highlighter
مقام معظم رهبری: مهمترین راه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ورود از منظر دین است.
حضرت امام خمینی (قدس السره): امروز اسلام به شما محتاج است، قرآن کریم محتاج به شماست، خودتان را اصلاح کنید.
حضرت امام خمینی (قدس السره): من گمان میکنم که آن چیزی که به اسلام بیشتر از همه چیز ضرر زده است، عدم تربیت صحیح است.

٦٠‌ درصد آسیب‌های اجتماعی از طریق دوستان ایجاد می شود

یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 21:40 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

یک مددکار اجتماعی، آموزش شیوه‌های فرزندپروری را اساس کار مقابله با اعتیاد دانست، گفت: خانواده‌ها باید نسبت به روابط فرزندان و دوست‌های آنها حساس باشند؛ زیرا ٦٠‌ درصد آسیب‌های اجتماعی در ایران از طریق دوستان ایجاد می‌شود.

 

تهران – خبرنگار آسیب نیوز : نازنین عینی افزود: خانواده‌ها باید برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، شیوه‌های فرزندپروری را آموزش ببینند.

به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر،وی ادامه داد: شیوه‌های فرزندپروری و مهارت‌های زندگی در کشور کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در حالی که دست‌اندرکاران، مسئولان و خانواده‌ها باید بدانند که این شیوه‌ها بنیان‌های اصلی پیشگیری از گرایش کودکان، نوجوانان و جوانان به سمت مصرف مواد مخدر است.

این مددکار اجتماعی یادآور شد: تعارضات و اختلافات خانوادگی، نگرش‌ها و رفتارهای والدین و پیوند عاطفی ضعیف در خانواده از دیگر موضوعات مهم در گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی است.

عینی اضافه کرد: شکست تحصیلی، نداشتن احساس تعهد به مدرسه، وجود نداشتن رابطه صمیمانه با اولیای مدرسه، داشتن دوستان مصرف‌کننده مواد، رفتارهای مشکل‌ساز زودهنگام، محله زندگی پر آسیب اجتماعی از دیگر دلایل مهم گرایش به مصرف مواد مخدر است.

وی تصریح کرد: خانواده و مدرسه باید به کودکان و نوجوانان آموزش دهند که در برابر قبول مصرف موادمخدر مقاومت کنند.

عینی خاطرنشان کرد: اگر مقاومت کودکان و نوجوانان در این زمینه بالا برود، نرخ اعتیاد در میان آنها کاهش می یابد اما می‌بینیم که هم خانواده‌ها و هم نهاد‌هایی مانند مدرسه که کودکان و نوجوانان زیاد با آنها سر و کار دارند، در این زمینه کوتاهی کرده‌اند؛ درحالی ‌که به ‌راحتی می‌شود برنامه‌ای مناسب تدوین کرد و مهارت «نه گفتن» را به کودکان و نوجوانان آموخت.

به گفته وی، مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در نوجوانان و جوانان با مجموعه‌‌ای از آسیب‌ها و مشکلات حوزه سلامت عمومی همچون اختلالات رفتاری و روانی و بیماری‌ها همراه است و شروع مصرف مواد از دوره کودکی و نوجوانی به شدت عوارض اجتماعی ناشی از مصرف مواد را تشدید می کند و مانع شکل‌گیری مهارت‌های لازم برای یک زندگی مولد می‌‌شود.

عینی افزود: بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با آموزش اساسی به خانواده ها درباره شیوه‌های فرزندپروری تحقق می‌یابد و باید در این زمینه اطلاع رسانی از سوی متولیان امر انجام شود.

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

 

خواندن 239 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقالات علمی

 • مضرات الکل بر مغز و بدن انسان چیست؟

  شاید تا الان از رسانه­‌ها یا دوستان شنیده باشید که الکل به مغز ما آسیب می‌رساند، اما چطور؟ لازمه دانستن این موضوع، شناختن کارهای مغز است، مغز مرکز کنترل و فرماندهی بدن است و خیلی از کارهای بدن به دستور آن انجام می شود (ضربان قلب ، گریه کردن، خندیدن،…
 • چگونه از خشم خود استفاده کنیم؟

  در تربیت کودک خشم والدین هم سهمی برای خودش دارد. در واقع اگر والدین نتوانند در لحظاتی معین خشمگین بشوند نشان خواهند داد که نسبت به کودکشان بی‌تفاوت هستند. کودکان نمی‌توانند در برابر طغیان‌های خشم که همراه با بی احترامی (داد زدن، فحش دادن، تحقیر و سرزنش کودک جلوی دیگران)…
 • بخل یا حسادت و بررسی انواع مختلف آن

  آیا بخل می‌تواند یک احساس مثبت باشد؟ به نظر شما آیا حسادت می‌تواند روی دیگری نیز اثر داشته باشد و به جای ویران کردن خود و اطرافیان در حقیقت بتواند در انجام امور به ما کمک کند؟ با یک مثال شروع می‌کنیم: شما برای مدتی نسبتا طولاتی دلتان را برای…
 • نوجوان خشمگین و روش های برقراری ارتباط با او

  در دنیای امروز راه حل های متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد، مهمترین آنها ارتباط برقرار کردن با فرد مقابل است. صحبت کردن درباره پیشنهادات؛ صحبت کردن درباره نظرات و… که از طریق این ارتباط و بیان کردن مشکلات، خیلی از آن ها به سادگی حل می شود. اما…
 • چگونه به بچه‌ها آموزش دهیم مهربان و محکم باشند؟

  نگرانی درباره اعتیاد به دارو ، روی آوردن به مشروبات الکلی، رانندگی در حالت خواب آلودگی، سیگار کشیدن، نگرانی درباره موفقیت در مدرسه و ورزش‌های لازم برای سلامتی، فراهم کردن خانه و هزینه مناسب، توجه به نمرات و عملکردها و… واقعا لیست نگرانی‌های والدین درباره فرزندانشان می‌تواند به کره ماه…

دریافت روزنامه های روز

پیام بنیانگذار بنیاد

برای ساختارشکنی در راستای کاهش آسیب آمده ایم!

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان...